Mitologia

tangun

 

Mitologia Korei

Nazwa państwa Korio  Pochodzi od chińskiego diagramu (Koali) tłumaczenie to –wysoki i piękny,  nazywa państwa Korea – słowo pochodzenia portugalskiego.

Tangun  mitologiczny przodek narodu koreańskiego.Stał się postacią, na której utworzyła się religia wyznawana w Korei Południowej. Tangun zwany też Sonsin.

Tangun  pojawił się na ziemi koreańskiej 3 dnia 10 miesiąca 2457 roku p.n.e.

Uczył wiary w Boga, zasad postępowania i praw rządzących kontaktami międzyludzkimi.

Żył 125 lat w 2333 p.n.e. założył państwo Dzosan. Rządził nim mądrze i sprawiedliwie przez

93 lata. Wprowadził kult  Hananima – władcy niebios . W 2240 p.n.e. oddał tron swemu synowi Puru i powrócił do nieba. Kult Hananima (Hanyl-niebo) , składanie ofiar przetrwał do końca okresu Trzech Księstw. Dzień zstąpienia z niebios 3 października  stało się świętem zwanym Keczhondzol –Dzień, w którym otwarło się niebo.

Główne przekazy dla wyznawców : czcij Honyla ,szanuj swych przodków, kochaj współziomków, nieustanie dąż do doskonałości moralnej, wzmacniaj siłę duchową, swój charakter i osobowość. Poprzez przemiany czasowe i wpływ Buddyzmu powstały odmiany Tedzonggjo  na przykład Samsonggoj (nauka trzech świętych mężów), Thegykdo(droga absolutna), Czholligjo(religia niebiańskich zasad). Do największych Świętych Ksiąg Tedzonggjo należą : Sehansyl mallsym(Słowa Boga w Trójcy Jedynego), Hanyl ichi(Boska zasada) , Hwa samgjung (Księga Trzech spotkań).

Mit o Tangunie

Hwanung młodszy syn Hananima  zapragnął zejść na ziemie ,otrzymał od ojca 3  niebiańskie pieczęcie i  zgodę na rządzenie swym ludem  (Koreańczykami) .Zstąpił   z nieba pojawiając się na górze Thebek ,miejsce to nazwał Sinsi (Boskie miasto).Przywiódł ze sobą  Mistrza wiatrów ,mistrza deszczu i mistrza obłoków , i za ich pośrednictwem przekazał ludziom trzysta sześćdziesiąt umiejętności, a w tym uprawę roli i leczenie chorób ,wpoił im zasady moralne i nauczył podporządkowywać się prawu. Wędrując spotkał w jednej z jaskiń tygrysicę i niedźwiedzicę,   które modliły się do Hwanunga by stały się istotami ludzkimi. Zlitował się nad nimi i dał  każdej wiązkę piołunu i dwadzieścia ząbków czosnku. Rzekł, „Jeżeli zjecie to święte jadło i nie spojrzyjcie na światło słoneczne przez 100 dni staniecie się ludźmi”.

Niedźwiedzica i tygrysica wiozły pożywienie, zjadły je i ukryły się w jaskini .Po dwudziestu jeden dniach niedźwiedzica zmieniła się w kobietę .Złośliwa tygrysica nadal pozostała zwierzęciem. Niedźwiedzica przemieniona w kobietę modliła się do Hwanung o męża. On wysłuchał ją i połączył się z nią  . Poczęła syna, który miał na imię Tangun.

Tangun przybył do Phenianu i założył państwo Dzosan. Tangun do dnia dzisiejszego pobudza wyobraźnię  koreańczyków.                                                        Dawniej liczono lata  według ery Tanguna 4347 to 2014.

Jaskinia odwiedzana jest ciągle w malowniczych górach Mjohjang jako Tangun Kul.

Bóstwa i postacie z mitologii Korei

Chilsong- Bóstwo siedmiu gwiazd rządzi losami ludzi, czczona, jako łaska macierzyństwa

Hananim lub Hanyl –Władca niebios.

Hemosu– pierwszy władca Kogurjo

Horangi– tygrys ,władca gór ,krwiożercze zwierzę

Hwanin – cesarz niebios

Hwanung – syn Hahanima ojciec Tanguna

Rjong – smok ,symbol władzy królewskiej

Kirin – Jednorożec ,symbol doskonałości i szczęścia

Kwanym – bogini miłosierdzia

Mansin Sindzu – Władczyni duchów ,opiekunka szamanek

Miryknim – Budda Majttreja  wcielał się  w najlepszych rycerzy Hwarang  – Budda  rycerskiej  doskonałości

Pom – tygrys symbol odwagi i wierności

Samsong– Trzy bóstwa  ( Sansin,Toksong,Chilsong)

Sansin – bóstwo gór, podlega mu wszystko na powierzchni i wewnątrz gór.

Sasin – mityczne zwierzęta  ,

Czhongnjong– seledynowy smok -wschód,

Pekho– biały tygrys  -zachód,

Hejonmu– wężo/żółw -północ

Dzudzak – czerwony feniks –południe

Sangakssi– demon dziewczyna, urodziła dziecko jako dziewica.

Tangun – pierwszy mityczny władca Korei

Tokkebi- Koreańskie diabły ,przeszkadzają ludziom, lecz ich nie krzywdzą , siedzą w

przedmiotach splamionych ludzką krwią

Toksong-samotny święty ,istnieje wiecznie i przypomina, że światłości należy szukać w sobie, a nie w świecie zewnętrznym.